Genç MİAD 14. Fikir Platformu

Genç MİAD 14. Fikir Platformu Toplantısı Ümit KİLER’in Katılımı İle Gerçekleştirildi.

Genç MİAD Yürütme Kurulu’nun organize ettiği 14. Fikir Platformu toplantısının konuğu Kiler Holding Perakende Grubu Başkanı Ümit KİLER oldu. “Başarıya Giden Yolda Kurumsallaşma Çalışmaları” konulu toplantıda Sayın KİLER iş hayatındaki tecrübelerini paylaştı.

MİAD Dernek Merkezinde 08 Mart Perşembe akşamı gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşmasını yapan Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkanı M. Onur KARADAĞ, Perakende sektörünün en önemli aktörlerinden olan Ümit Kiler’e katılımlarından dolayı teşekkür etti. Genç MİAD Yürütme Kurulu faaliyetlerinden kısaca bahseden KARADAĞ, konuşmasını yapmak üzere Ümit Kiler’i kürsüye davet etti.

Kiler Holding Perakende Grubu Başkanı Ümit KİLER; Bitlis’te işlettikleri bakkal dükkânından Kiler Holding’e uzanan iş serüvenlerini içtenlikle anlattı. Bu süreçte yaşadıkları zorlukları, başarıları, hedefleri katılımcılar ile paylaştı. Kiler Holding Perakende Grubunun Başkanı iş serüvenini şöyle aktardı;

Aile birliğimizi sermaye yaparak Bitlis’ten İstanbul’a geldik. Tecrübe olmadan İstanbul’a gelmek zor bir işti. Çünkü Bakkal dükkânı işletiyorken burada süpermarket açtık. Burada bizim yolumuzu açan cesaretimiz oldu. Cesaretin devamında ise tecrübe kazandık. Ama bu süreçte, hatta şu zamanda dahi danışmaktan, sormaktan ve öğrenmekten geri kalmadık. Ticaretle uğraşanların değişime direnç göstermekten ziyade değişimin önünü açmalarını, tavsiye ediyorum. Tabi ki başarımızı sadece teknik nedenlere dayandırmak istemiyorum. Bunun bir de kültürel boyutu olduğunu söyleyebilirim. Biz üç yaşından küçük çocuğumuza yedirmediğimiz hiçbir ürünü müşterilerimize satmayız. Bunu Kiler’de çalışan altı bin çalışanımız iyi bilir. Bu kültürü iş hayatımız boyunca hiç kaybetmedik. Bu tavır zaman zaman para kaybettirse de daha önemli şeyler kazandırdığının bilincindeyiz.

 

İş hayatımız boyunca hep deneyimli kişilerle yola çıktık. Çalışanlarımızdan önce işe gelip çok sonraları işyerinden çıktık. Bu anlayışın çalışanlarımız üzerinde çok olumlu etKiler bıraktığının farkındayım. Babam; çalıştırdığınız insanlardan daha fazla çalışmaz isek kaybedeceğimizi söylerdi. Ben de işçisinden çok çalışmayan bir patronun gelişemeyeceğini düşünüyorum.”

Ümit KİLER girişimcilik alanında yapmış oldukları faaliyetleri ise şöyle sıraladı;

“İŞKUR, GençKur ve KOSGEB ile birlikte ortak bir proje ortaya koyduk. Girişimcilik eğitimi ve girişimcilik sermayesi vermek üzere bir proje başlattık. 200 gence eğitim verdik. Bunlara KOSGEB tarafından sermaye olabilecek bir kaynak da sağlandı. Bu arkadaşlarımızın 8 tanesi işini kurarak yardımdan faydalandı. Özellikle üniversitelerle ortak çalışmalar yaptık. Doğu ve Güneydoğu illerinde geziler yaptık. İkinci gezimizi Malatya’ya yaptık. İki günlük bir programdan sonra İstanbul’a döndük. Geleceğin iş insanları yetiştiriliyor isimli bir proje başlattık. Geleceğin iş insanlarını hazırlamak için bir yarışma düzenlemeye çalışıyoruz. Bunu da çok kısa sürede hayata geçirmeye çalışıyoruz. İstanbul’da 17 üniversiteleriyle irtibat halindeyiz. Onları toplantılarımıza sürükle katıyoruz. Bilgi paylaşımını devam ettiriyoruz. Daha kapsamlı bir çalışma içine de gireceğiz. Bütün bu çalışmalarımızın yanı sıra eğitim sistemimizdeki eksikliklerden kaynaklanan bazı sorunları da çözmek için çalışıyoruz. Çocuklarımızın da girişimcilikle ilgili bilinçlendirilmesi için çalışıyoruz. Girişimcilik ruhunu çocuklarımıza aşılamak için Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir protokol imzalıyoruz. Girişimci sayısı az olan ülkelerde istikrarı bekleyemezsiniz. İnşallah bu konuda muvaffak oluruz. Liseler düzeyinde çalışmalarımız devam ediyor. Bir lisede girişimcilik kütüphanesi kuruyoruz. Bütün yayınları burada toplayacağız. Çıkardığımız girişimcilik Gazetesi ile bütün gençlere sesleniyoruz. İlk sayısını geçtiğimiz ay yayınladık. Bunun devamı gelecek.”

Girişimciliği tüm Türkiye’de anlatmaktan ziyade aynı zamanda kendilerinin de Nar Girişim ortak satın alma şirketi kurduklarını belirten Kiler, aynı zamanda MİAD ile protokol imzalandığını ve böylece MİAD üyelerinin başta akaryakıt ve enerji olmak üzere birçok konuda giderlerini düşüreceklerini söyleyerek sözlerini tamamladı. Ümit Kiler’in konuşmasının ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Katılımcılar merak ettikleri soruları sorma fırsatı buldular. Gecenin anısına Ümit Kiler Genç MİAD Yürütme Kurulu Başkanı M. Onur KARADAĞ tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Diğer Haberler