GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI GET- APP PROJESİ BİLGİLENDİRMESİ

Bakan Bülent Tüfenkci’den Bir İlk: Get –App Projesi İle Dış Ticaretinizi Anlık Takip Edebilirsiniz

Uluslararası ticaretin gelişmesi, ekonomik yapı içerisindeki uzmanlaşma ve bilgi transferini de güçlendirmektedir. Yapısal programlar çerçevesine uluslararası ticaretin güvenliği elzem bir gündem oluşturmuş; birçok stratejik fikir kuruluşu ticaret yollarında en çok ticareti yapılan ürün ve hammaddeler ile söz konusu ticaretin güvenliği hakkında araştırma yapmaktadırlar.

Bu bağlamda; Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ihracatçıların veya ithalatçıların ticaretlerine konu edindikleri ürün ve hammaddelerin teslim ve taşıma operasyonlarının ne zaman, nerede, nasıl, kim tarafından başlatıldığını ve tamamlandığını, bekliyorsa neden beklediğini takip edebilecekleri bir program geliştirmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci’nin açıkladığı proje teknoloji altyapısını bu alanda kullanan bir ilk olma özelliği taşımaktadır.

GET- APP (Gümrük Eşya Takip ve Analitik Performans Programı)  adlı bu program sayesinde internet bağlantısı ve kullanıcı kodu ile yukarıda belirtilen tüm süreçler takip edilebilecektir.

Programın kılavuz linki;

http://risk.gtb.gov.tr/duyurular/gumruk-esya-takip-ve-analitik-performans-programina-iliskin-genelge-ve-kullanici-kilavuzu-yayimlandi

Yükümlü Kayıt Takip Sisteminde kayıtlı olan işletmeler ve yeni kullanıcılar, takip eden bağlantıyı tıklayarak, Gümrük Müdürlüğüne gitmeden gerekli işlemleri yapabilirler.

https://uygulama.gtb.gov.tr/BeyannameSorgulamalar/account/login?ReturnUrl=%2fBeyannameSorgulamalar%2f

 

Diğer Bloglar